27 września uczniowie klas I – VIII uczestniczyli, jak co roku, w nietypowej lekcji historii. W ciekawy i przystępny sposób został wyjaśniony dzieciom temat spotkania, który brzmiał: ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI. A oto niektóre fragmenty lekcji….

26 września uczniowie klasy II a rozpoczęli cykl warsztatów w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jaworznie w ramach programu własnego przygotowanego przez panią Martę Dąbroś i Izabelę Żurawik przy współpracy pani Marty Szlęzak i Joanny Sobos. Uczniowie podzieleni na grupy będą raz na dwa miesiące uczestniczyć w warsztatach plastycznych mających na celu rozładowanie trudnych emocji u dzieci oraz wyzwalanie pozytywnych emocji umożliwiających optymalne wykorzystanie możliwości rozwojowych dzieci. Dzieci zostały zapoznane z historią garncarstwa, odpowiadały na pytanie: co to jest glina? Ponadto ugniatały, wałkowały glinę, opisywały sposoby łączenia elementów z gliny. Na końcu spotkania uczniowie wykonali własnoręcznie miseczki, kubeczki z gliny, a następnie wytłaczali na nich różne wzory. Dla wszystkich była to świetna zabawa!

HARMONOGRAM PRACY SZKOLNEGO

DORADCY ZAWODOWEGO

WTOREK: 8.00 – 12.00

ŚRODA: 8.30 – 11.30

CZWARTEK: 9.30 – 12.30

Zadania doradcy zawodowego:

• Pomaga w realnej samoocenie zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych
  • Inspiruje potrzebę konstruowania długofalowych planów życiowych
  • Aktywizuje do określenia i zaplanowania przyszłej drogi zawodowej
  • Rozbudza aspiracje zawodowe i motywuje do działania
  • Kształtuje postawę przedsiębiorczości i aktywności wobec pracy
  • Wykazuje potrzebę porównania własnych wyborów z realiami ekonomicznymi
  • Dostarcza informacji o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadgimnazjalnego
  • Wskazuje na różnorodność dróg edukacyjnych prowadzących do zawodu
  • Kształtuje u uczniów umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, zaangażowanie i gospodarność
  • Uczy korzystania z różnorodnych źródeł informacji
  • Kształtuje umiejętność podejmowania decyzji

Zapraszamy do lektury poradników dla rodziców:

Od kilku lat Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie oddaje uczniom klas trzecich szkół gimnazjalnych oraz ich rodzicom dwa poradniki: „ Co po gimnazjum? Praktyczny poradnik gimnazjalisty” oraz „Wybór zawodu – poradnik dla rodziców gimnazjalistów”. Obie pozycje zawierają informacje na temat modernizacji systemu kształcenia ponadgimnazjalnego, oferty edukacyjnej miasta Jaworzna na nadchodzący rok szkolny, możliwości kształcenia, perspektyw zatrudnienia a także opis predyspozycji i przeciwwskazań zdrowotnych w odniesieniu do poszczególnych zawodów. Celem informatorów jest udzielenie gimnazjalistom i ich rodzicom odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się w momencie dokonywania wyboru dalszego etapu kształcenia. Mamy nadzieję, że pozycje te ułatwią młodemu człowiekowi zaplanować własny rozwój zawodowy zgodny z osobistym potencjałem, na miarę indywidualnych możliwości w odniesieniu do potrzeb rynku pracy.

1. Poradnik „Co po gimnazjum”
  2. Poradnik „Wybór zawodu”

PRZYDATNE LINKI

Testy zainteresowań i predyspozycji zawodowych online:

1. TEST http://www.kariera.pl
  2. TEST http://zawodowe.info/
  3. TEST http://www.interklasa.pl

KATALOG ZAWODOW  http://www.uczelnie.info.pl

21 września uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami uczestniczyli w interesującym przedstawieniu teatralnym „Kufer pełen pomysłów” przygotowanym przez aktorów z Wrocławia. Świetny wątek, wspaniała gra aktorów, a także oprawa muzyczna i efekty specjalne sprawiły, ze w cudownych nastrojach wracaliśmy do szkoły.

Uczniowie klas I – III z żalem pożegnali wakacje, które w tym roku były szczególnie udane ze względu na wyjątkowo piękną pogodę. Swoje wspomnienia z wakacyjnych przygód i podróży ukazali w ciekawych pracach plastycznych. Wychowawczynie świetlicy oraz p. I. Żurawik wybrały spośród nich najładniejsze, rozstrzygając w ten sposób szkolny konkurs plastyczny.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Jakub Morawski kl. I b, Anna Głowacka kl. III a, Lena Garbień kl. III a

II miejsce: Tymoteusz Morawski kl. II b, Florentyna Osman kl. III a, Oliwia Komenda kl. II a

III miejsce: Zuzanna Gładysz kl. III a, Julia Sroka kl. III a, Martyna Sawiak kl. III a

Wyróżnienie: Paweł Brzóska kl. I b, Bory Gąsior kl. I b, Aleksandra Barańska kl. III a.