SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

Na zaproszenie wychowawczyń świetlicy i pedagoga szkolnego – K. Melsztyńskiej – Mróz pan Maciej Krzewski – ratownik medyczny, członek „Automobilklubu Mysłowickiego” Polskiego Związku Motorowego przeprowadził warsztaty z uczniami klasy II i grupą świetlicową z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej. Prowadzący zwrócił uwagę, że najlepszymi ratownikami medycznymi są dzieci w wieku 6 – 16 lat. Są one osobami najczęściej dzwoniącymi pod numery alarmowe: 112 lub 999 i wzywającymi pomocy do poszkodowanych. Ratownik poinformował dzieci, w jaki sposób prawidłowo wezwać pogotowie ratunkowe:

  1. dzwonimy pod numer 999,
  2. podajemy miejsce zdarzenia (adres) np. dom (najczęściej wzywamy pogotowie),
  3. podajemy swoje dane: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu,
  4. informujemy, ile osób jest poszkodowanych, co im się stało,, udzielamy dodatkowych informacji, np. kod do furtki.

Jeśli nie mamy telefonu, a jest poszkodowany, wołamy o pomoc, znajdujemy kogoś, kto powiadomi pogotowie. W dalszej części spotkania ratownik medyczny podał uczniom instrukcję udzielania I  pomocy:

– podchodzimy z daleka do osoby leżącej tak, by widzieć jej twarz, obserwujemy czy nie jest uzbrojona w przedmioty zagrażające naszemu bezpieczeństwu,

– wołamy, upewniając się, że poszkodowany reaguje,

– podchodzimy z boku, potrząsamy za ramiona,

– sprawdzamy, czy leżący oddycha (obserwujemy klatkę piersiową, nasłuchujemy oddechu),

– układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej zaprezentowanej przez ratownika. Szczególną uwagę zwrócono na odchylenie głowy do tyłu celem udrożnienia dróg oddechowych.

Ważną częścią spotkania były indywidualne ćwiczenia uczniów z udzielania pierwszej pomocy. Podsumowanie warsztatów stanowiła zabawa dydaktyczna utrwalająca zdobyte wiadomości i umiejętności. Dzieci losowały karteczki opisujące sytuacje, w których byłyby zmuszone do udzielania pomocy. Zapisywały jej kolejne etapy na przygotowanych przez prowadzącego kartach pracy. W nagrodę za aktywny udział rozdano uczestnikom odblaskowe breloczki Polskiego Związku Motorowego.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC