Spotkanie z panią Moniką Śliwińską z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie

22 stycznia 2018r. pedagog szkolny Kalina Melsztyńska – Mróz zorganizowała w świetlicy szkolnej spotkanie z policjantką Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. W prelekcji wzięli udział uczniowie klas IV – VII. Prowadząca rozpoczęła od pogadanki na temat bezpiecznych ferii zimowych. Omówiła tzw. Dekalog narciarza, czyli bezpieczeństwo na stoku, bezpieczne saneczkowanie (z dala od ulic), zabawy ze śniegiem – zwróciła uwagę, by uczniowie nie rzucali śnieżkami w znaki drogowe – stają się nieczytelne i może dojść do wypadku. Nie wolno także rzucać mokrymi śnieżkami w ludzi i jadące samochody. Uczniowie powinni nosić odblaski, by byli lepiej widoczni o zmroku. Zwróciła uwagę, by nie ślizgać się i nie chodzić po zamarzniętych rzekach i zbiornikach wodnych, co zagraża zdrowiu i życiu.
Następnie prowadząca omówiła niebezpieczeństwa związane z Internetem, smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami elektronicznymi. Nadużywanie jest niezdrowe, szczególnie dla wzroku i słuchu. Uzależnienie od  komputera leczy się podobnie jak od alkoholu czy narkotyków w specjalistycznych ośrodkach dla uzależnionych. Telefony, smartfony, internet są przydatne, by np. wezwać pomoc, czy informować rodziców o miejscu pobytu. W Internecie można znaleźć wiele interesujących wiadomości  pomocnych w nauce. Pani policjantka poinformowała, iż zdarzają się coraz częściej sytuacje, w których uczniowie korzystają z multimediów w sposób niewłaściwy a nawet karalny. Grają w gry komputerowe z zabijaniem, jest tam przemoc, łatwo się zabija, są pistolety, noże – w ten sposób oswajają się z tym, że można komuś zrobić krzywdę. Młodzież nagrywa takie różne filmiki, w których zachowuje się niebezpiecznie, co kończy się nawet kalectwem. Do 13 roku życia nie wolno mieć profilu na facebooku. Filmowanie kogoś bez zgody jest przestępstwem, można taką osobę podać do sądu. Prowadząca ostrzegała także przed internetowymi znajomymi – nie należy zamieszczać zdjęć, nie można ich również wykasować, gdyż ktoś może je zapisywać i odtworzyć nawet po 10, 12 latach. Zdjęcia łatwo można przerobić – są to krzywdzące formy cyberprzemocy. Łatwo można obrazić kogoś przez sms-a, dopisywanie czegoś w „chmurkach”, obrażanie się w Internecie. Nie będą wtedy anonimowi, zawsze można to ustalić – przez Wydział w Komendzie Wojewódzkiej Policji, który posiada profesjonalny sprzęt do wykrywania sprawców. Jest to karalne wg. Kodeksu Wykroczeń. Do 13 roku życia Sąd Rodzinny – Wydział ds. Nieletnich może wymierzyć karę.  Na zakończenie spotkania prowadząca odpowiadała na pytania naszych podopiecznych oraz życzyła bezpiecznych i aktywnych ferii zimowych.

SONY DSC

SONY DSC

Pogadanka na temat bezpiecznych ferii zimowych klasy IV – V

SONY DSC

SONY DSC

Konsultacje indywidualne uczniów z prowadzącą spotkanie

SONY DSC

SONY DSC

Prelekcja dla klas VI – VII na temat niebezpieczeństw związanych z internetem

SONY DSC

SONY DSC

Uczniowie klas VI – VII podczas spotkania z panią policjantką z KMP w Jaworznie