7 lutego 2019 roku odbył się szósty turniej Szkół Podstawowych miasta Jaworzna w grze sportowej BOCCIA. Zawody zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie przy współudziale Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy” oraz Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Jaworznie.

Boccia to wspaniała gra, zaliczana do gier sportowych występujących na Igrzyskach Paraolimpijskich. Zdobywająca coraz większą popularność również w Polsce, gra jest przeznaczona dla wszystkich osób; zarówno sprawnych jak i tych z dużymi bądź niewielkimi dysfunkcjami narządu ruchu. Jest to gra, której charakter ma przede wszystkim integrować, a w dalszej kolejności uczyć rywalizacji sportowej. Po raz pierwszy zawitała na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984 roku, i występuje tam nieprzerwanie od przeszło 30 lat. W Boccie możne grać niemal każdy; starszy, młodszy, o doświadczeniach sportowych lub bez nich. Najlepszym miejscem do gry jest hala sportowa z wyrysowanym boiskiem, ale można grać również w wielu miejscach, ważne tylko by podłoże do gry było równe.

Zasady Bocci są dosyć proste. Najważniejsza zasada mówi, że wygrywa drużyna, która wrzuci swoje kule (każda drużyna ma kule innego koloru) najbliżej kuli białej. W grze dozwolone jest wybijanie kul przeciwników, kuli białej, przepychanie własnych bil. Jest to gra, która prócz doskonalenia sprawności uczy myślenia.

Nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Jaworzna w Bocci już po raz szósty. Gra cieszy się Jaworznie dużą popularnością. Mistrzostwa Jaworzna są jednym z kilku turniejów organizowanych w mieście.

Gra dostarczyła wielu emocji dzieciom, jaki i opiekunom oraz rodzicom uczestniczącym w zawodach. Dzieci miały okazję zaznajomić się w większym gronie z Boccią, jej zasadami oraz emocjami związanymi z rozgrywkami. W przyszłym roku należy życzyć sobie jeszcze większej frekwencji i jeszcze więcej pozytywnych emocji związanych z grą.

Wyniki VI Mistrzostw Jaworzna Szkół Podstawowych w Bocci:

Kategoria B1-dziewczęta:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
  2. Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaworznie
  3. Szkoła Podstawowa nr 18 w Jaworznie

Kategoria B2-chłopcy:

1. Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaworznie
  2. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
  3. Szkoła Podstawowa nr 9 w Jaworznie

Kategoria B3-open:

1. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
  2. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
  3. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaworznie

Kategoria B4 –nauczyciele:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
  2. Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie
  3. Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaworznie

8 lutego 2019r. pedagog szkolny Kalina Melsztyńska – Mróz zorganizowała w świetlicy szkolnej spotkanie z dzielnicowym  Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie panem Mateuszem Ślusarczykiem. W prelekcji wzięli udział uczniowie klas IV – VIII. Prowadzący rozpoczął od pogadanki na temat bezpiecznych ferii zimowych. Zapoznał z niebezpieczeństwami związanymi z zabawą, jak rzucanie śnieżkami w pojazdy, co jest zabronione – to czyn karalny, który może spowodować wypadek komunikacyjny. Nie należy rzucać twardymi śnieżkami z kamieniem lub lodem w środku. Należy ubierać się stosownie do pogody, by uniknąć przemrożenia oraz odmrożenia palców. Wychodząc na wycieczkę należy zabrać ze sobą ciepłe napoje, prowiant i czekoladę. Zachować szczególną ostrożność w pobliżu dróg, w zimie jest ślisko i droga hamowania pojazdów wydłuża się. Nie należy ślizgać się po chodniku, co stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi. Nie powinno się zjeżdżać na sankach pod nadjeżdżające pojazdy. Uprawiać saneczkarstwo z dala od rzek, zbiorników wodnych – można wpaść do wody, co grozi wychłodzeniem lub utonięciem. Nie należy chodzić po torze jazdy, gdy inni zjeżdżają. W czasie zjazdu nie leżeć na sankach. Do zjeżdżania wybierać górki bez krzewów, kamieni i nierówności. Nie wchodzić na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów. Jeśli lód załamie się można utonąć lub wychłodzić się. Na łyżwach jeździć tylko po lodowiskach. Do sań dopinać 5 – 8 sanek, sanki wiązać grubą liną. Do kuligu nie wykorzystywać samochodu gdyż jest to niebezpieczne. Kulig organizować pod nadzorem osób dorosłych. Policjant zwrócił uwagę, by do zabawy dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ulic, mostów i torów kolejowych. By zimą zawsze pamiętały o informowaniu rodziców lub opiekunów, gdzie i z kim będą przebywać oraz by wracały do domu o ustalonej porze – jeszcze przed zmrokiem. Dzielnicowy przypomniał uczniom, by nie ufali osobom obcym, nie przyjmowali od nich słodyczy oraz prezentów i nie wpuszczali ich do swojego mieszkania. Przestrzegł uczniów przed wsiadaniem do samochodów nieznanych im osób. Prelegent  zwrócił uwagę, by nasi podopieczni unikali kontaktu z bezpańskimi psami oraz nie drażnili dzikich zwierząt np. dzików. Zalecił, by nosili emblematy odblaskowe. Na zakończenie spotkania dzielnicowy omówił niebezpieczeństwa związane z Internetem, smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami elektronicznymi oraz odpowiadał na pytania naszych podopiecznych. Życzył wszystkim bezpiecznych i aktywnych ferii zimowych.

Ferie zimowe

9.02 – 24.02.2019 r.

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Uczniowie klasy 1B i 2B uczestniczyli w lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum miasta Jaworzno. Pani kustosz opowiedziała i pokazała dzieciom historię Jaworzna. W sposób niezwykle atrakcyjny i przystępny przybliżyła sposób życia naszych przodków. To było niezwykle wydarzenie i na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.

Kolejny już raz uczniowie klasy II a uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jaworznie. Tym razem powstały z gliny różne postacie, zwierzęta z ulubionych bajek czy filmów. Dla dzieci była to wspaniała, wyciszająca zabawa.