19.09.2018 r. na zaproszenie wychowawczyń świetlicy z uczniami klas: II a, III a oraz IV a i IV b swoją prelekcję poprowadziła pielęgniarka szkolna – pani Regina Naftyńska. Spotkanie dotyczyło zapobiegania wadom postawy i wpływu zdrowego odżywiania na ich powstawanie. Na wstępie pani pielęgniarka zaprezentowała szkielet człowieka i omówiła pokrótce układ kostny, który utrzymuje postawę w pionie. Zwróciła uwagę, że z nim ściśle związany jest układ mięśniowy. Szczególną rolę odgrywa kręgosłup, który odpowiada za postawę ciała. Jeden z uczniów zaprezentował właściwą postawę przy odrabianiu lekcji.

Pani Regina podkreśliła, że ogromną rolę w zapobieganiu wadom postawy odgrywa witamina D3, której najwięcej dostarcza słońce. Jej niedobór powoduje krzywicę. Duży wpływ na kształtowanie właściwej postawy ma odpowiednie odżywianie i woda.

Wśród niedoborów w organizmie często spotyka się niski poziom fluoru, który powoduje próchnicę zębów. W szkole przeprowadza się fluoryzację, której poddawani są uczniowie. Przy okazji pielęgniarka przypomniała właściwą technikę mycia zębów.

Spotkanie zakończono rozdaniem książeczek: „Moje zdrowe i piękne zęby”,, „Co każdy rodzic wiedzieć powinien o żywieniu i aktywności fizycznej” itp.

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
w Jaworznie

Urząd Miejski w Jaworznie

zapraszają
na Międzyszkolny Konkurs Historyczno-Literacki

„Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”,

który odbędzie się 25 października 2018 r.
w siedzibie szkoły w Jaworznie przy ul. M. Kasprzaka 6.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych.

Patronat nad konkursem objął Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna.

Na zwycięzców czekają nagrody.

W załączeniu:

1. Regulamin konkursu
  2. Harmonogram konkursu
  3. Karta zgłoszenia (załącznik nr 1 do Regulaminu)

11.09.2018 r. na zaproszenie wychowawczyń świetlicy do naszej szkoły przybyli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, pani Monika Śliwińska-profilaktyk wraz z dzielnicowym. Uczestnikami prelekcji byli uczniowie klas I i II.
Pogadankę rozpoczęto na temat sposobu pokonywania drogi do szkoły(pieszo, samochodem, autobusem miejskim). Omówiono zasady podróżowania samochodem osobowym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsce dla dziecka w foteliku oraz zapięcie pasów bezpieczeństwa. Zapoznano również z zasadami pokonywania drogi do szkoły pieszo (chodzimy chodnikiem, poboczem lub lewą stroną jezdni na wprost nadjeżdżających pojazdów, przechodzimy po pasach – przez tzw. „zebrę”).
Zwrócono uwagę, że w przypadku sygnalizacji świetlnej przechodzimy na zielonym świetle zdecydowanym krokiem. Dla lepszej widoczności należy nosić odblaski. Funkcjonariuszka policji wiele uwagi poświęciła zasadom bezpiecznego zachowania się w szkole.
Spotkanie zakończono rozdaniem planów lekcji z hasłem: „Życie jest zbyt cenne, aby pozostawić je na drogach!”.

3 września nasza szkoła stała się bogatsza…Dzięki ofiarności rodziców i sponsorów, ogromnej osobistej pracy Pana Słoty powstała nowa piękna sala Integracji Sensorycznej. W sali tej mogą otrzymać pomoc dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, a tych jest w naszej szkolnej rzeczywistości coraz więcej. Podczas terapii SI, na specjalistycznym sprzęcie, pod okiem terapeutów zniwelują swoje problemy, które uniemożliwią im prawidłowe funkcjonowanie. To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla naszej szkoły. Jako placówka integracyjna otrzymaliśmy od wice prezydenta Tadeusza Kaczmarka profesjonalny sprzęt do Biofeedbacku o wartości 14.000 zł. Jak widać pierwsze dni roku szkolnego są pełne niespodzianek. Nie pozostaje nam nic innego jak pięknie podziękować wszystkim darczyńcom, a społeczności szkolnej życzymy więcej takich niespodzianek i udanego roku szkolnego 2018/2019.

Uczniowie klasy 2B z radością wrócili do szkoły. Już podczas pierwszych zajęć chętnie wymieniali się wrażeniami z wakacji i oglądali pamiątki zgromadzone w swoich wakacyjnych skrzyniach.