Szanowni Państwo organizatorzy wypoczynku,

przypominam, że wszystkich organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży obowiązują zasady określone w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 2198 ze zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452). Każda forma wypoczynku dzieci i młodzieży trwająca nieprzerwanie co najmniej 2 dni w czasie wakacji w kraju lub zagranicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, obozu stacjonarnego i wędrownego podlega zgłoszeniu do Kuratorium Oświaty.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

zachęcam Państwa do pozyskiwania informacji o wypoczynku, na który ma pojechać dziecko, sprawdzenia, czy jest on zarejestrowany i zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Każda zgłoszona i zatwierdzona przez kuratora oświaty forma wypoczynku jest umieszczona w elektronicznej bazie wypoczynku. Można to sprawdzić, korzystając ze strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://wypoczynek.men.gov.pl/

Proszę o zwrócenie uwagi w szczególności na:

• warunki sanitarno-higieniczne wybranego na wypoczynek obiektu, w tym warunki zakwaterowania,
  • kadrę pedagogiczną, której zostanie powierzone Państwa dziecko,
  • zabezpieczenie dostępu do opieki medycznej podczas trwania wypoczynku,
  • program i regulamin wypoczynku,
  • organizację bezpiecznego transportu dzieci.

Dodatkowe informacje na temat wypoczynku dzieci i młodzieży znajdą Państwo na stronach internetowych: https://wypoczynek.men.gov.pl/  oraz www.kuratorium.katowice.pl – zakładka wypoczynek, gdzie można zapoznać się m.in. z wymaganiami dotyczącymi zasad organizacji wyjazdów autokarowych dzieci i młodzieży, wymogów higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.

Informuję jednocześnie, że nad zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czuwa wiele instytucji i służb, m.in.: Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, do których zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc. Korzystajcie Państwo z wszelkich powszechnie dostępnych źródeł informacji o organizatorach wypoczynku. W razie stwierdzenia uchybień lub niesolidności organizatora, nie zwlekajcie z powiadomieniem podmiotów właściwych do ich kontroli. Dodatkowe informacje dotyczące organizacji wypoczynku można uzyskać, dzwoniąc do pracowników Kuratorium Oświaty w Katowicach pod numery telefonów 32 606 30 22 oraz Delegatur Kuratorium Oświaty, które koordynują organizację wypoczynku na obszarze swojego działania. Do Państwa dyspozycji jest również służba dyżurna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, która wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach oddaje do Państwa dyspozycji całodobową infolinię interwencyjną pod numerem 32 207 70 77 obsługującą zgłoszenia dotyczące organizacji wypoczynku.

Drodzy Uczniowie,

kieruję do Was gorący apel o zachowanie szczególnej ostrożności, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w trakcie kolonii, obozów i innych form wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Ostrzegam przed nieodwracalnymi skutkami zażywania narkotyków, dopalaczy, substancji psychoaktywnych.

Życzę, aby wakacje sprzyjały rekreacji oraz regeneracji sił fizycznych i psychicznych, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień w bezpiecznych warunkach.

Wyrażam nadzieję, że nasze wspólne działania zapewnią bezpieczeństwo i przyniosą wiele radości i niepowtarzalnych przeżyć, dzięki czemu uczniowie wrócą do swoich szkolnych obowiązków zdrowi i pełni nowej energii.

Śląski Kurator Oświaty

Urszula Bauer

15 czerwca 2018r. w świetlicy szkolnej odbyła się prelekcja policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. Prelegent zwrócił uwagę na to, jak zachowywać się w czasie burzy w górach i na otwartej przestrzeni. Omówił także, w jaki sposób chronić się przed słońcem (kapelusze, kremy, okulary słoneczne z filtrem, parasole lub wypoczynek w cieniu w czasie największego nasłonecznienia) i jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk strzeżonych i z otwartych akwenów (nie skakać do wody o nieznanym dnie, kąpać się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników ubranych w czerwone kamizelki, przy fladze koloru białego, zaś przy czerwonym kolorze zakaz wejścia do wody).
Nie wolno oddalać się za daleko o brzegu i gdy nie czujemy dna, nie wypływać za boje, gdyż mogą nas porwać mocne prądy wodne, nie krzyczeć, gdyż nikt nie usłyszy wołania kogoś o pomoc.
Dorośli nie powinni spożywać alkoholu lub innych środków odurzających przebywając nad wodą lub kąpiąc się w niej sprawując opiekę nad dziećmi. Powinni umiejętnie korzystać ze sprzętu wodnego, zawsze ubierać kamizelki ochronne. Prowadzący przypomniał uczniom o numerach alarmowych i o zasadach bezpieczeństwa na drogach (poruszanie się po chodnikach, jezdniach bez poboczy, pasach, na hulajnogach, rolkach, po ścieżkach rowerowych używając odblasków, kasków i ochraniaczy. Na zakończenie spotkania prelegent życzył wszystkim uczestnikom zdrowych i bezpiecznych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do zajęć w nowym roku szkolnym.

SONY DSC

Fot. 1     Policjanci z KMP w Jaworznie podczas prelekcji na temat bezpieczeństwa podczas wakacji

Fot. 2     Uczniowie klas III – VI w czasie prelekcji nt bezpiecznych wakacji

SONY DSC