Jesteś tutaj: Start / O szkole / Pielęgniarka

Ulotka informacyjna dla rodziców na temat wszawicy

Ulotka informacyjna dla Rodziców o wszawicy

Szanowni Rodzice!

To nie jest wstydliwy problem.

Wszawica jest chorobą, którą można skutecznie zwalczać!

Niestety, mimo osiągnięć cywilizacyjnych wciąż pojawia się w skupiskach ludzkich. Szczególnie narażone są na nią nasze dzieci. Zastosowanie się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz szkolnych procedur pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się tej choroby w naszej szkole.

Na co zwrócić uwagę, czyli objawy wszawicy:

• Swędzenie i zaczerwienie skóry głowy – szczególnie na linii włosów.
  • Częste drapanie głowy, uczucie pieczenia.
  • Grudki na skórze głowy (strupki od ukąszeń).
  • Szarobiałe kuleczki (gnidy) o wielkości około 1 mm widoczne u nasady włosów, które nie dają się strząsnąć – najczęściej na karku, skroniach, za uszami.
  • Przeczosy, czyli ranki powstające na skutek drapania się.

Co robić, jeśli na głowie dziecka pojawiły się wszy i/lub gnidy:

• Poinformować wychowawcę lub bezpośrednio dyrektora o wszawicy zauważonej u dziecka.
  • Zastosować dziecku kurację dostępnymi w aptekach środkami przeciwko wszom. Należy dostosować się do zaleceń podanych przez producenta.
  • Z włosów dziecka ściągnąć wszystkie gnidy (bardzo ważne!).
  • Kurację należy także zastosować u pozostałych członków rodziny
  • (z wyjątkiem dzieci do lat 3).
  • Po 7–10 dniach należy powtórzyć kurację preparatem przeciwko wszom.
  • Wyprać bieliznę pościelową, ręczniki, czapki, szaliki, poduszki, nakrycia na łóżka w temperaturze 60 st. C. Wszy i gnidy giną przy temperaturze 53,5 st.
  • Wszystkie grzebienie, szczotki i przedmioty służące do pielęgnacji włosów (a także gumki, spinki, opaski) dokładnie myć w gorącej wodzie z detergentem.
  • Odzież, zabawki i inne przedmioty, których nie można wyprać, należy zamknąć co najmniej na 2 tygodnie w szczelnej torbie foliowej. Po tym czasie wszy i gnidy zginą. Następnie przedmioty te należy dokładnie wytrzepać.
  • Poinformować rodziców dzieci, z którym stykało się dziecko poza przedszkolem,szkołą, że doszło do zarażenia.

Nie należy: golić dziecku głowy, stosować preparatów dla zwierząt, krzyczeć na dziecko, wyśmiewać się z niego lub piętnować, szukać winnych, ukrywać choroby.

WAŻNA PROFILAKTYKA!

Jak postępować, aby chronić dziecko przed zarażeniem wszami:

• Czesać i szczotkować dokładnie włosy dziecka.
  • Myć dziecku głowę co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Uczyć je, aby nie pożyczało przyborów higienicznych (grzebieni, szczotek).
  • Uczyć je korzystania tylko ze swoich ręczników.
  • Przypominać mu, aby nie korzystało z pożyczonych czapek, szalików i innych nakryć głowy.
  • Związywać lub spinać dziecku długie włosy (bardzo ważne)
  • Sprawdzać stan czystości głowy dziecka po pobycie na feriach, wycieczkach itp., a także po podróżach pociągiem, samolotem, autobusem.
  • W przypadku prośby ze szkoły o konieczności sprawdzania czystości głowy dziecka wykonywać to bardzo dokładnie i codziennie. Sprawdzać też czystość głów pozostałych domowników.

Podstawową zasadą profilaktyki jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za prawidłową higienę i czystość dziecka.

Artykuły

Materiały edukacyjne przekazane przez pielęgniarkę szkolną. Edukacja zdrowotna. Profilaktyka cukrzycy i otyłości u dzieci.

17 marca 2021

NFZ – Środa z Profilaktyką.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10% dzieci i młodzieży na świecie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek. Nadwaga lub otyłość, z którymi zmaga się już 22% dzieci i młodzieży w wieku 9 – 18 lat, to główne czynniki sprzyjające cukrzycy typu 2. zachorowalność na cukrzycę typu 1 zwiększyła się 5- krotnie w ciągu ostatnich 25 lat. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zbyt mała aktywność fizyczna prowadzi w konsekwencji do chorób tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie, zaburzenia widzenia, niektóre nowotwory.

Ok. 30% dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a około 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne.

To nie są nawyki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

W załączeniu materiały informacyjne, które ukazały się w ramach prowadzonej akcji NFZ – Środa z Profilaktyką.

Wszelkie informacje, ulotki, filmy informacyjno-edukacyjne dostępne na stronach:

Zestawy ćwiczeń dla dzieci i dorosłych:

Dzieci profilaktyka cukrzycy

Profilaktyka otyłości