Na zaproszenie wychowawczyń świetlicy i pedagoga szkolnego – K. Melsztyńskiej – Mróz pan Maciej Krzewski – ratownik medyczny, członek „Automobilklubu Mysłowickiego” Polskiego Związku Motorowego przeprowadził warsztaty z uczniami klasy II i grupą świetlicową z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej. Prowadzący zwrócił uwagę, że najlepszymi ratownikami medycznymi są dzieci w wieku 6 – 16 lat. Są one osobami najczęściej dzwoniącymi pod numery alarmowe: 112 lub 999 i wzywającymi pomocy do poszkodowanych. Ratownik poinformował dzieci, w jaki sposób prawidłowo wezwać pogotowie ratunkowe:

1. dzwonimy pod numer 999,
  2. podajemy miejsce zdarzenia (adres) np. dom (najczęściej wzywamy pogotowie),
  3. podajemy swoje dane: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu,
  4. informujemy, ile osób jest poszkodowanych, co im się stało,, udzielamy dodatkowych informacji, np. kod do furtki.

Jeśli nie mamy telefonu, a jest poszkodowany, wołamy o pomoc, znajdujemy kogoś, kto powiadomi pogotowie. W dalszej części spotkania ratownik medyczny podał uczniom instrukcję udzielania I  pomocy:

– podchodzimy z daleka do osoby leżącej tak, by widzieć jej twarz, obserwujemy czy nie jest uzbrojona w przedmioty zagrażające naszemu bezpieczeństwu,

– wołamy, upewniając się, że poszkodowany reaguje,

– podchodzimy z boku, potrząsamy za ramiona,

– sprawdzamy, czy leżący oddycha (obserwujemy klatkę piersiową, nasłuchujemy oddechu),

– układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej zaprezentowanej przez ratownika. Szczególną uwagę zwrócono na odchylenie głowy do tyłu celem udrożnienia dróg oddechowych.

Ważną częścią spotkania były indywidualne ćwiczenia uczniów z udzielania pierwszej pomocy. Podsumowanie warsztatów stanowiła zabawa dydaktyczna utrwalająca zdobyte wiadomości i umiejętności. Dzieci losowały karteczki opisujące sytuacje, w których byłyby zmuszone do udzielania pomocy. Zapisywały jej kolejne etapy na przygotowanych przez prowadzącego kartach pracy. W nagrodę za aktywny udział rozdano uczestnikom odblaskowe breloczki Polskiego Związku Motorowego.