22 stycznia 2018r. pedagog szkolny Kalina Melsztyńska – Mróz zorganizowała w świetlicy szkolnej spotkanie z policjantką Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. W prelekcji wzięli udział uczniowie klas IV – VII. Prowadząca rozpoczęła od pogadanki na temat bezpiecznych ferii zimowych. Omówiła tzw. Dekalog narciarza, czyli bezpieczeństwo na stoku, bezpieczne saneczkowanie (z dala od ulic), zabawy ze śniegiem – zwróciła uwagę, by uczniowie nie rzucali śnieżkami w znaki drogowe – stają się nieczytelne i może dojść do wypadku. Nie wolno także rzucać mokrymi śnieżkami w ludzi i jadące samochody. Uczniowie powinni nosić odblaski, by byli lepiej widoczni o zmroku. Zwróciła uwagę, by nie ślizgać się i nie chodzić po zamarzniętych rzekach i zbiornikach wodnych, co zagraża zdrowiu i życiu.
Następnie prowadząca omówiła niebezpieczeństwa związane z Internetem, smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami elektronicznymi. Nadużywanie jest niezdrowe, szczególnie dla wzroku i słuchu. Uzależnienie od  komputera leczy się podobnie jak od alkoholu czy narkotyków w specjalistycznych ośrodkach dla uzależnionych. Telefony, smartfony, internet są przydatne, by np. wezwać pomoc, czy informować rodziców o miejscu pobytu. W Internecie można znaleźć wiele interesujących wiadomości  pomocnych w nauce. Pani policjantka poinformowała, iż zdarzają się coraz częściej sytuacje, w których uczniowie korzystają z multimediów w sposób niewłaściwy a nawet karalny. Grają w gry komputerowe z zabijaniem, jest tam przemoc, łatwo się zabija, są pistolety, noże – w ten sposób oswajają się z tym, że można komuś zrobić krzywdę. Młodzież nagrywa takie różne filmiki, w których zachowuje się niebezpiecznie, co kończy się nawet kalectwem. Do 13 roku życia nie wolno mieć profilu na facebooku. Filmowanie kogoś bez zgody jest przestępstwem, można taką osobę podać do sądu. Prowadząca ostrzegała także przed internetowymi znajomymi – nie należy zamieszczać zdjęć, nie można ich również wykasować, gdyż ktoś może je zapisywać i odtworzyć nawet po 10, 12 latach. Zdjęcia łatwo można przerobić – są to krzywdzące formy cyberprzemocy. Łatwo można obrazić kogoś przez sms-a, dopisywanie czegoś w „chmurkach”, obrażanie się w Internecie. Nie będą wtedy anonimowi, zawsze można to ustalić – przez Wydział w Komendzie Wojewódzkiej Policji, który posiada profesjonalny sprzęt do wykrywania sprawców. Jest to karalne wg. Kodeksu Wykroczeń. Do 13 roku życia Sąd Rodzinny – Wydział ds. Nieletnich może wymierzyć karę.  Na zakończenie spotkania prowadząca odpowiadała na pytania naszych podopiecznych oraz życzyła bezpiecznych i aktywnych ferii zimowych.

Pogadanka na temat bezpiecznych ferii zimowych klasy IV – V

Konsultacje indywidualne uczniów z prowadzącą spotkanie

Prelekcja dla klas VI – VII na temat niebezpieczeństw związanych z internetem

Uczniowie klas VI – VII podczas spotkania z panią policjantką z KMP w Jaworznie

1 marca od godziny 8:00 na stronie:

www.jaworzno.podstawowe.vnabor.pl

rozpoczyna się elektroniczny nabór do Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie na rok szkolny 2018/2019.

Rodzice powinni do 16 marca do godz. 15:00 wprowadzić zgłoszenia dzieci
z obwodu lub wprowadzić wnioski – dotyczy dzieci spoza naszego obwodu.

REKRUTACJA DZIECI Z OBWODU SZKOŁY

Do klasy pierwszej dzieci zamieszkałe w obwodzie naszej szkoły przyjmowane są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Granice obwodu Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Jaworznie stanowią ulice: Cegielniana, Chropaczówka – numery parzyste do nr 32, numery nieparzyste do nr 29, Doły, Grunwaldzka – numery parzyste od nr 206 do numeru ostatniego, Marcina Kasprzaka, Ignacego Mościckiego, Mylna, Piaszczysta, Szczakowska, Upadowa Nr 60, Ustronie, Wiejska, Żabia, Kamila Wachlowskiego (osiedle SFERA).

REKRUTACJA DZIECI SPOZA OBWODU

Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami.

UWAGA!!!

Wypełnione elektronicznie oraz wydrukowane i podpisane przez obojga rodziców dokumenty (zgłoszenie lub wniosek) należy złożyć
w sekretariacie szkoły w dni robocze w godzinach 8:00 – 16:00.

Dokumenty do pobrania:

1. Zarządzenie Prezydenta Miasta Jaworzna – harmonogram.

2. Uchwała Rady Miejskiej – kryteria

20 lutego uczniowie mogli obejrzeć w szkole teatrzyk profilaktyczny „CYBERPRZESTRZEŃ”. W przystępny i zajmujący sposób aktorzy ukazali niebezpieczeństwa związane z uzależnieniem od komputera oraz przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z sieci.  Zarówno dekoracje jak i oprawa muzyczna były bardzo bogate i interesujące. Miejmy nadzieję, ze spektakl oraz jego przesłanie pozostaną w pamięci zarówno młodszych, jak i starszych uczniów.

IMG_20180220_103649_HDR IMG_20180220_103737_HDR IMG_20180220_103927_HDR IMG_20180220_103946_HDR IMG_20180220_103954_HDR

13 lutego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „W karnawale same bale – mój karnawałowy strój” zorganizowany dla klas I-III przez wychowawczynie świetlicy oraz p. I. Żurawik. Wyniki konkursu:

I miejsce: Zuzanna Żbik, Hanna Wygaś

II miejsce: Lena Garbień, Agata Stokowska, Florentyna Osman