13.11.2018 r. w naszej świetlicy szkolnej odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem gościliśmy przedstawicielkę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Jaworznie panią Gabrielę Wróbel w ramach cyklu „Świat czterech łap”. W spotkaniu uczestniczyli klas VII i VIII. Na wstępie prelegentka omówiła zasady postępowania w wypadku napotkania błąkających się psów: powiadomienie policji, straży miejskiej.
W przypadku poszukiwania swojego zagubionego psa również powiadamiamy odpowiednie służby. Psy czipowane są ewidencjonowane w systemie komputerowym w gabinetach weterynaryjnych. Odnalezienie psa jest płatne, bo kwalifikowane jest jako niedopilnowanie. O zwierzętach dzikich, błąkających się w pobliżu domostw należy bezwzględnie zawiadomić powyższe instytucje oraz służbę leśną.
Pani Wróbel zwróciła uwagę, że TOZ obecnie skupia się szczególnie na bezdomnych kotach. Towarzystwu odebrano fundusze na opiekę nad bezdomnymi kotami. Zajmuje się tym Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego (szczepienia, sterylizacja itp.).
Towarzystwo zapewnia dożywianie i schronienie bezdomnym zwierzętom bazując jedynie na wspomaganiu tych działań dzięki ofiarności ludności. Pani prosiła i wskazywała formy i możliwości pomocy samodzielnej napotkanym, błąkającym się kotom.
„Zwierzę nie jest rzeczą” – to hasło, które uświadamia ludziom zasady postępowania w wypadku zdecydowania się lub posiadania już własnego zwierzęcia. Odpowiedzialność za zwierzę jest bezwzględnie konieczna.
W rozmowie kierowanej uczniowie wypowiadali się, jak rozumieją to hasło oraz stwierdzenie, że zwierzętom należy okazywać szacunek. Przedstawicielka TOZ zaznaczyła, że znęcanie się nad zwierzętami to nie tylko bicie lub pozbawienie życia. To również straszenie, szczucie, głodzenie, wiązanie na łańcuchu. Akcje: „Zerwijmy łańcuchy”, „Pies jest Twoim przyjacielem, nie traktuj go jak więźnia!” są ogłaszane i realizowane w ramach działalności TOZ-u. Należy pamiętać, że długość łańcucha powinna wynosić minimum 3 m. Przebywanie na uwięzi maksymalnie do 12 godzin. Najlepszym wyjściem jest kojec i ocieplana buda.
Uczniowie chętnie zadawali pytania. Pytano o wolontariat, jakie należy spełnić warunki (ukończone 16 lat i zgoda rodziców). Uświadomiono uczniom, że jest to ciężka praca. Wizytę zakończono rozdaniem organizatorom plakatów związanych z przeprowadzanymi akcjami charytatywnymi na rzecz zwierząt np.: „Twój pies jest Twoim wiernym przyjacielem. Nie traktuj go jak więźnia!”, „Zerwijmy łańcuchy” itp. Mamy nadzieję, że spotkanie to poruszyło wiele serc, a jego podsumowaniem będzie właściwa postawa uczniów wobec zwierząt, być może odpowiedzialna adopcja i bogata (jak zawsze) zbiórka karmy.