13 lutego 2023

10.02.2023 r. przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie aspirant p. Marcin Pietras przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszym. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów klas IV – VII oraz dzieci świetlicowych z zasadami prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, aby wiedzieli jak bezpiecznie dotrzeć do i ze szkoły po zajęciach.

Aspirant rozmawiał z dziećmi o prawidłowym przekraczaniu jezdni, poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowaniu w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów, a także o noszeniu odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym. Natomiast rowerzyści muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, to olbrzymia odpowiedzialność i przepisy, do których kierujący powinni się stosować. Uczniowie dowiedzieli się, w jakie elementy powinien być wyposażony rower oraz dlaczego w czasie jazdy powinno się używać kasku.

Na zakończenie spotkania policjant przypomniał uczniom numery alarmowe, takie jak 112, 997,998 i 999 oraz sposoby informowania służb mundurowych o niebezpiecznych zdarzeniach (dzwonimy na te numery tylko w uzasadnionych przypadkach, a nie bez powodu!).