Szkolny konkurs plastyczny pt. „Jan Kochanowski widziany oczami dziecka – z czym kojarzy mi się Patron naszej szkoły?”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 lutego 2023

Jan Kochanowski to jeden z najwybitniejszych renesansowych twórców polskich i europejskich. To poeta, który przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. Jako jeden z pierwszych zaczął tworzyć w ojczystym języku, żarliwie dbając o piękno naszej mowy. Jego szczególnym priorytetem była nauka. Dzięki niej i swojej ciężkiej pracy zdobył gruntowne wykształcenie na Akademii Krakowskiej oraz na uczelniach we Włoszech. Władał czterema językami: greką, łaciną, językiem niemieckim i włoskim. Tworzył po polsku i łacinie.

            Droga poety do zdobycia wykształcenia stanowi wzór dla młodego pokolenia, zaś uzyskana wiedza jest gwarantem dobrego przygotowania do pełnienia ról w dorosłym życiu. Wielojęzyczność poety dała przykład młodym ludziom, jak ważna jest nauka języków obcych.

            Swoje życie Kochanowski związał z Czarnolasem, majątkiem odziedziczonym po ojcu, co wskazywało na przywiązanie do „małej Ojczyzny”. Zauważał jej potrzeby i problemy, dlatego angażował się w sprawy społeczne.

            Poeta wyznawał wartości, które dzisiaj nie straciły na swojej ważności. Spośród nich: wiara w Boga, miłość, rodzina, nauka, pracowitość, zdrowie, dbałość o przyrodę, ludzka życzliwość. Wartości te są również dla nas bardzo ważne.

            Wybór Jana Kochanowskiego na patrona naszej szkoły i nadanie jej nazwy „AKADEMIA CZARNOLESKA” były słuszne i stały się dumą, chlubą dla całej społeczności szkolnej. Podobnie jak Kochanowski chcemy dbać o piękno i kulturę języka polskiego, zwracając uwagę na wzorce zawarte w twórczości poety.

            Dla uczczenia pamięci naszego wybitnego patrona wychowawczynie świetlicy przeprowadziły w klasach I – VIII szkolny konkurs plastyczny pt. „Jan Kochanowski widziany oczami dziecka – z czym kojarzy mi się Patron naszej szkoły?” Przy użyciu różnorodnych technik plastycznych lub komputerowych uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością przedstawiając poetę w ciekawych aspektach i symbolach, etapach życia, tworzenia na tle epoki, w której żył.

Komisja konkursowa wytypowała i nagrodziła następujących laureatów:

I miejsce

Julia Krypciak IV b

Milena Mędoń IV b

Amelia Mierzwa VI a

Lena Archamowicz VII a

 

II miejsce

Stanisław Halota VI a

Szczepan Słota VI a

Tomasz Wawryka VII a

Weronika Górska VIII a

 

III miejsce

Maria Wleklik IV b

Marcin Glimos VI a

Oliwia Komenda VI a

Jakub Lis VII a

 Gratulujemy zwycięzcom!