Myśl globalnie, działaj lokalnie – pustynie porostowe

3 maja 2023

Nauczyciel z pasją potrafi zarazić swoim zaangażowaniem nie tylko swoich podopiecznych ale i swoich kolegów i koleżanki po fachu. Tak stało się i tym razem. Projekt Myśl globalnie, działaj lokalnie – pustynie porostowe miał za zadanie ocenić stan środowiska przyrodniczego i zasobów przyrody na terenie naszego miasta przy użyciu skali porostowej. Porosty występujące na korze drzew, murach, skałach, gałęziach, pniach są naturalnym bioindykatorem wykorzystywanym w monitoringu powietrza. Ponadto projekt miał podnieść świadomość ekologiczną uczniów oraz zwrócić uwagę na temat zanieczyszczenia środowiska związane z rozwojem przemysłu i motoryzacji. Uświadomić, że każdy z nas ma wpływ na środowisko a zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym, lecz globalnym.  Projekt rozpoczął się w grudniu 2022 roku od spotkania 10-osobowej grupy założycielskiej, składającej się z byłych uczestników Jaworznickiej Akademia Kreatywności. W działania te włączyły się osoby z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, oraz trzy Kluby Młodych Odkrywców. W miarę upływu czasu w projekt zaangażowała się coraz większą grupa - blisko 500 uczniów z następujących jaworznickich szkół: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 13, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 20, Liceum Ogólnokształcące nr 2, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Jaworznie.

Uczniowie odnaleźli ponad 1000 bioindykatorów w postaci porostów, których lokalizację i zdjęcia zamieścili na dedykowanej mapie Google:

(linki do wersji nie edytowalnych)