Spotkanie poetycko – ludowe pt. „Ludowe Jaworzno”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 maja 2023

Na zaproszenie wychowawczyń świetlicy 05.05.2023 r. przybyła do naszej szkoły pani Genowefa Frąs – artystka ludowa. Przeprowadziła ona w klasach I b i II b ciekawą pogadankę na temat dawnego Jaworzna, sięgając 800 lat wstecz, kiedy to najstarsze dzielnice – wsie, takie jak: Byczyna, Jeleń, Dąbrowa Narodowa, Długoszyn, Szczakowa, Ciężkowice należały do centrum naszego miasta. W Jaworznie był tylko jeden kościół. Dawniej należeliśmy pod Kraków, a obecnie do Śląska, od którego oddziela nas rzeka Przemsza.

Nawiązała również do świąt majowych (1, 2, 3 Maja), tłumaczyła znaczenie słowa Wielka Ojczyzna – Polska, Mała Ojczyzna – Miasto Jaworzno i Mini Ojczyzna – dzielnica Niedzieliska, gdzie znajduje się nasz dom, nasza szkoła.

Panujący wówczas w Polsce król nadawał swoim wojom ziemię w różnych miejscach Jaworzna i tam zasiedlali się ludzie. W ten sposób powstawały pierwsze wioski wokół Jaworzna zamieszkane przez chłopów zwanych kmieciami. Jaworznicką ziemię porastały wówczas olbrzymie bory z drzewami jaworowymi.

Pani Genowefa zarecytowała własny wiersz mówiący o genezie nazwy i legendy miasta Jaworzna. Poprzez utwór poetycki dostarczyła uczniom informacji o królu Jagielle, który w bitwie pod Grunwaldem miał w swoich oddziałach wojów, między innymi drwali z toporami  z Jaworzna. Ścinali oni nimi kiedyś wielkie jawory, żeby można było wydobywać z ziemi srebro i miedź (tereny Olkusza i Jaworzna). Te kopalnie należały kiedyś do Anny Jagiellonki. Stąd wziął się wizerunek toporów na chorągwiach wojów walczących pod Grunwaldem. 

Spotkanie z artystką ludową zostało uwieńczone serią pamiątkowych zdjęć. Uczniowie klas młodszych wręczyli pani Genowefie Frąs podziękowanie za wspaniałą lekcję historii na temat dziejów ludowości naszego miasta Jaworzna.