„MAŁE UKĄSZENIE, DUŻE ZAGROŻENIE” – co powinniśmy wiedzieć o kleszczach?

23 kwietnia 2024

W świetlicy szkolnej 22.04.2024 r. odbyło się spotkanie klas I – III z pielęgniarką szkolną na temat „Małe ukąszenie, duże zagrożenie” – co powinniśmy wiedzieć o kleszczach?  Pani pielęgniarka przedstawiła planszę cyklu rozwojowego kleszcza.

Materiał informacyjno – edukacyjny przekazany uczniom przez panią Naftyńską na temat tych groźnych pajęczaków dotyczył między innymi:

• Gdzie występują (w lasach, trawach, na zwierzętach dzikich i domowych)?
  • Zagrożeń z nimi związanych.
  • Jak się przed nimi chronić?
  • Jak ubierać się, żeby ustrzec się przed nimi?
  • W jaki sposób zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze?
  • Co zrobić w przypadku ich ukąszenia?
  • Profilaktyki chorób odkleszczowych (między innymi bolerioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu).

Spotkanie zakończyło się pokazem narzędzi i sposobem wyciągania nimi kleszcza. Pielęgniarka zwróciła uwagę dzieciom, jak ważna jest obserwacja miejsca, w którym kleszcz nas ugryzł (zaczerwienienia, tzw. „objaw tarczy”, który może pojawić się po kilku dniach także w innych miejscach na ciele człowieka, z którym należy niezwłocznie udać się do lekarza).