Spotkanie z górnikami

18 grudnia 2019

W tym roku później niż zwykle, bo 11 grudnia ze względu na ogrom spotkań w jaworznickich szkołach i przedszkolach, ale jak zwykle nie zawiedli. Na zaproszenie uczniów klas młodszych i wychowawczyń świetlicy ponownie złożyli nam wizytę górnicy z Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy Sobieski. Spotkanie rozpoczęto od wyjaśnienia pojęcia „Barbórka”. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to święto górników obchodzone 4 grudnia. Patronką braci górniczej jest Św. Barbara prześladowana i umęczona za wiarę chrześcijańską. Swoje święto górnicy rozpoczynają więc od udziału we mszy świętej, w której dziękują jej za opiekę i czuwanie nad ich bezpieczeństwem. W tym dniu odbywają się również uroczyste akademie w czasie, których zasłużeni górnicy otrzymują szpadę górniczą. Zakończeniem „Barbórki” jest poczęstunek. Zakończeniem „Barbórki” jest poczęstunek. Omówiono również strój galowy i roboczy górnika. Duże zainteresowanie wywołał pokaz elementów wyposażenia górników pracujących pod ziemią (lampa górnicza, hełm, aparat ucieczkowy). Uczniowie z uwagą wysłuchali opowieści o ciężkiej pracy w kopalni. Ze szczególnym entuzjazmem przywitano „krecika”, który wspólnie z górnikiem prowadzącym spotkanie poczęstował dzieci ufundowanymi przez Tauron Wydobycie S.A. Zakład Górniczy Sobieski słodkościami. Zakończeniem wizyty byłą „sesja zdjęciowa” uczniów z zaproszonymi górnikami.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za zorganizowanie ciekawego spotkania, a wszystkim górnikom życzymy spokojnej pracy, sukcesów zawodowych i osobistych, wszelkiej pomyślności, a Św. Barbara niech nieprzerwanie otacza Was ochroną, dając poczucie bezpieczeństwa.